<Pivovar Konrad Liberec - Vratislavice - výrobce piva Konrad

AUTOMUZEUM V AREÁLU PIVOVARU KONRAD

Bugatti step Jiřího Kristiana Lobkowicze.

Mladý nadějný automobilový závodník Jiří Kristian Lobkowicz ze zámků Hořín a Mělník se do motoristických análů zapsal několika vítězstvími se závodními vozy Bugatti. Bohužel, jeho úspěšnou kariéru závodníka ukončila 22. května roku 1932 smrtelná nehoda na německém okruhu Avus.

22. května 2014 byla v Turnově na rodném domu J.K. Lobkowicze odhalena pamětní deska, která se neobešla bez účasti historických a vzácných automobilů Bugatti, z nichž některé přijely až z Rakouska a Dánska. Část vozů přijela večer do Liberce a přes noc byly tyto skutečně vzácné automobily zaparkovány v hlavní hale Automuzea. Tak drahé exponáty jsme v muzeu ani v pivovaru ještě nikdy neměli. Snad tomu tak nebylo naposledy. V pátek 23.5.2014 vyjela skupina vzácných veteránů z pivovaru Konrad na vrchol hory Ještěd, kde bylo dvoudenní setkání ukončeno.

Příští velkým setkáním veteránů bude jízda „Veteránem na Ještěd“, která se uskuteční v neděli 13.července 2014 a začínat bude samozřejmě právě v pivovaru Konrad.

1. Máj ve vratislavickém pivovaru Konrad již podesáté.

Automuzeum.cz pořádá v areálu vratislavského pivovaru Konrád již deset let, vždy na státní svátek 1. května, tradiční setkání majitelů historických vozidel ze širokého okolí. Jde o tradiční otevírání nové motoristické sezóny. Tak, jako i v minulých letech, tak se i letos, 1. 5. 2014, do Vratislavic nad Nisou sjelo několik desítek historických motocyklů, osobních a dokonce i nákladních a vojenských automobilů z dávné předválečné doby, ale i časů nedávných, z let sedmdesátých a osmdesátých minulého století. Společně zaplnily celé horní nádvoří pivovaru a vytvořili společně výbornou motoristickou atmosféru. Objevili se zde dokonce i účastníci z nedalekého Polska a Německa. Každý z návštěvníků, který do pivovaru přišel, si zde našel svůj zájem.

Někdo obdivoval dnes již ze silnic mizícího Trabanta, jiný stařičkou předválečnou Aerovku. Další divák se pak musel nechat za každou cenu vyfotit i sportovního Fiata a jiný zase u ohromného Buicka z Ameriky. Bez zájmu nezůstaly ani různé škodovky, několik Lad, dvě Tatry 603, různé modely Volkswagenů a třeba i BMW. Samostatný zájem tvořila asi dvacítka sportovních vozů Porsche různých modelů i ročníků, které vlastně mají ve Vratislavicích nad Nisou již po mnoho let své domovské právo. Dopolední výstava veteránů přilákala do areálu pivovaru stovky návštěvníků, kteří se přišli podívat nejen na historické stroje, ale uvítali i zajímavou exkurzi do výrobních prostor pivovaru. Odpoledne se dlouhá kolona historických vozidel vydala na propagační jízdu z pivovaru Konrad na Pláně pod Ještědem, kde probíhal program recesistického 1. máje. Mnozí z účastníků se loučili se slovy, „Tak za rok v pivovaru Konrad na prvního máje znovu na viděnou“.

Otevření Automuzea se odkládá na neurčito. Z důvodu probíhajících stavebních prací na nové kotelně pivovaru není možné otevřít přímo sousedící Automuzem pro veřejnost. V současnosti jsou exponáty Automuzea z velké části odvezeny a soustředěny na jiném místě, aby nedošlo k jejich poškození. Automuzeum bude letos otevřeno až po ukončení stavebních prací a uvedení všech výstavních prostor zpět do výstavního stavu. O otevření Automuzea budeme včas informovat.

Nový směr Automuzea v pivovaru Konrad

Po deseti letech existence Automuzea v areálu vratislavského pivovaru, se v expozici tři výstavních hal vystřídalo přibližně 150 historických vozidel, ať motocyklů nebo automobilů různých značek i roků výroby. Za celou dobu Automuzeum navštívilo cca 25 tisíc návštěvníků a to nejen z České republiky, ale i z Německa, Polska Rakouska nebo Holandska. Ohlásili se ale i návštěvníci z USA nebo Austrálie.

Počátkem roku 2014 však muselo Automuzeum podstoupit jednu halu pivovaru, pro plánovanou výstavbu nové plynové kotelny. Tím se ale výrazně snížila výstavní plocha a hledalo se nové využití.

Bylo rozhodnuto, že do budoucna se bude Automuzeum specializovat na určité, úzce zaměřené motoristické téma, které bude pro zdejší region specifické a k dalším podobným muzeím odlišné. Tím je bezpochyby vratislavský rodák a geniální automobilový konstruktér 20. století, Ferdinand Porsche. V nové expozici Automuzea, která bude otevřena od 1. května 2014, tak návštěvníci uvidí především vzduchem chlazené automobily Volkswagen a Porsche v různých variantách, s motory umístěnými vzadu, což byla Porscheho specifikace a jeho vozy VW Brouk po válce zmotorizovaly celý svět. K porovnání konstrukcí zde však budou i další automobilové značky, jako Tatra, NSU, Fiat nebo Zaporožec, které se Porscheho automobily nechaly inspirovat. Součástí Automuzea bude nově také Galeria Porsche Art, kde budou prezentovány různé obrazy, fotografie, plakáty ale i 3D umění, samozřejmě také tematicky zaměřené k vozům VW a Porsche. Od letošního roku bude otevírací doba rozšířena na soboty i neděle, v čase 10:00 – 16:00 hodin. Předem objednané zájezdy nad 10 osob budou moci Automuzeum navštívit i v týdnu.

Pivovar Konrad a Automuzeum navštivili Holanďané

přijelo na pozvání Automuzea do pivovaru Konrad na 70 historických automobilů Volkswagen z Holandska, Belgie a Velké Británie. Všichni to byli účastníci dálkové jízdy nazvané "Ve stopách Ferdinanda Porsche". Bylo proto samozřejmostí, že při své cestě, čítající napříč Evropou více jak 6 tisíc kilometrů, nemohli vynechat Vratislavice nad Nisou, kde se Ferdinand Porsche, konstruktér legendárního VW Brouka narodil. Účastníci jízdy si prohlédli Automuzeum i pivovar Konrad a následně vyjeli na mototuristický výlet do okolí Liberce, který zakončili výstavou svých vozů před Libereckou radnicí. Večer se opět všichni setkali v pivovarské hospodě, kde jim holandsky zazpíval písničkář Jaroslav Hutka. Všichni velice litovali, že jim plán cesty neumožnil zůstat až do soboty, aby se zúčastnil i sobotních Pivovarských slavností. Jako vzpomínku na Liberec si odvezli alespoň několik lahví piva Konrad.

Automuzeum "Na kole dětem"

Během pátečního odpoledne7. června, se Automuzeum stalo v centru Liberce součástí akce "Na kole dětem", která byla propagační cyklistickou akcí města Liberce nejen pro děti, ale i pro dospělé fandy městské cyklistiky. Automuzeum zde vedle historického automobilu s dobovým cyklistickým nosičem, vystavilo desítku historických kol a několik dětských šlapacích autíček ze svých sbírek. Expozice doplněná o motorové kolo se sajdkou, se setkala s až nečekaně velikým zájmem veřejnosti. Bylo samozřejmostí, že jsme při této příležitosti neopomněli propagovat také vratislavický pivovar Konrad, ve kterém Automuzeum již desátým rokem sídlí. Při diskuzi s cyklisty vyplynulo, že by uvítali nabídku nealkoholického ovocného piva, dodávaného přímo v cyklistických lahvích…

Jízda ve stopách Ferdinanda Porsche

Zatím co se někteří lidé u nás neustále přou o vojenskou činnost Ferdinanda Porsche za druhé světové války, tak celý rozumný svět oceňuje především jeho geniální automobilové konstrukce. Ve dnech 21.-23.6.2013 proběhne v německém městečku Hessisch Oldendorf setkání historických VW, kde je avizovaná účast přes 800 automobilů z celého světa, včetně USA, Nového Zélandu nebo Japonska. Po skončení této akce se vydá asi 60 automobilů VW z Holandska na další cestu po stopách Ferdinanda Porsche napříč Evropou. Ve středu 26.6.2013 večer přijedou do Liberce, aby následující den, ve čtvrtek 27.června 2013, navštívili rodiště Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou, kde se také setkají s majiteli historických VW z České republiky.

Centrum tohoto mezinárodního setkání VW bude v areálu vratislavického pivovaru Konrad, odkud účastníci pojedou v poledne na Ještěd a přes Kryštofovo Údolí zpět do Liberce. V odpoledních hodinách proběhne výstava historických VW před libereckou radnicí. Diváci si zde budou moci prohlédnout různé modely vozů VW Brouk od roku 1950, jedinečný Hebmüller (1949), sportovní VW Karmann Ghia nebo VW-Porsche 914, VW Bus od roku 1960 nebo i Porsche 356. V pátek 28.6.2013 bude celá holandská skupina pokračovat dál, přes Český Krumlov do rakouského Zell am See, kde je již šedesát let Ferdinand Porsche pohřben.

Prvomájový Veterán Festival v pivovaru Konrad

Ve středu 1. května 2013 se v areálu vratislavického pivovaru Konrad uskutečnil již tradiční Prvomájový Veterán Festival pořádaný Automuzeem. Během dopoledne se do Vratislavic n/N sjelo několik desítek krásných historických motocyklů a automobilů z blízkého i širokého okolí, včetně několika nákladních vozů Škoda 706 a LIAZ. Akci navštívilo asi pět stovek návštěvníků, kterým pro dobrou náladu hrála jablonecká country skupina Volupsije. V odpoledních hodinách se majitelé veteránů vydali na spanilou jízdu z pivovaru do bývalého n.p. LIAZ Rýnovice, kde proběhla exkurze výroby motorů. Celá akce byla ukončena vzpomínkou na bývalý Liberecký okruh, a to jízdou veteránů okolo Liberecké přehrady a cílem u Severočeského muzea v Liberci. Touto akcí byla také otevřena nová, již 10.sezóna Automuzea.

PF 2013

Automuzeum.cz rozhodně nevěří na blížící se konec světa a tak přeje všem našim příznivcům mnoho pracovních i osobních úspěchů v roce 2013. Odkaz zde

Automuzeum je přes zimu uzavřeno

Muzeum motoristické historie barona Liebiega a Ferdinanda Porsche v areálu vratislavického pivovaru Konrad je přes zimní měsíce uzavřeno a exponáty zazimovány. Zřizovatelé muzea, občanské sdružení Automuzeum.cz ale nezahálí. Přes zimu budou změněny některé expozice a přibudou další vozidla. Velmi intenzivně se již také připravují zajímavé motoristické akce na rok 2013 z nichž značná část proběhne právě v areálu vratislavického pivovaru. Seznam akcí Automuzeua najdete velmi brzy na stránkách Automuzea. Odkaz zde

V pivovaru Konrad ustanoven Český rekord Porsche

U příležitosti Ferdinand Porsche Festivalu, který se uskutečnil v sobotu 3.září 2011, přesně v den 136. narozenin vratislavického rodáka Ferdinanda Porsche, počítal oficiálně delegovaný komisař z Agentury Dobrý den všechny automobily Porsche, které v čase 9:00 až 12:30 hodin přijely do areálu pivovaru Konrad. Oficiálně bylo zaregistrováno 141 automobilů Porsche. Tím byl ustanoven nový Český rekord v počtu automobilů Porsche, sjetých v určitý čas na jedno místo v České republice. Odkaz zde